Szezlong – antyczny mebel w nowej odsłonie

 

Szezlong kojarzy nam się głównie z arystokratycznym wypoczynkiem. Przez wieki był zarezerwowany dla najbardziej ekskluzywnych wnętrz. Dzisiaj powraca w nowoczesnym wydaniu – możemy spotkać go w nawet najbardziej surowych wnętrzach. Jak przedstawia się historia szezlonga?

 

XVII-wieczny mebel z Francji 

Koncepcja wypoczynkowego mebla, jakim jest szezlong narodziła się w XVII-wiecznej Francji. Oczywiście znaleźć go można było jedynie na dworach i w pałacach. Dopiero w XIX wieku wyszedł z królewskich pokoi i zadomowił się także w pięknie urządzonych mieszkaniach. Dzięki wygodnej formie małego łóżka z podparciem dla pleców, pozostał chętnie kupowanym meblem. Dzisiaj możemy go postawić zarówno w sypialni, jeśli np. czytanie książek w łóżku sprawia nam problem ze względu na niestabilne oparcie lub w salonie, jeżeli lubimy zaznać chwili luksusowego odpoczynku z lekturą w ciągu dnia.

 

Szezlong – luksus i kaprys 

Z pewnością nie ma co zaczynać zakupów mebli do mieszkania od niego. Z szezlongiem jest tak, że nic nie można robić na siłę – jeśli brakuje nam w mieszkaniu przestrzeni, to ta forma mebla wypoczynkowego nie sprawdzi się. Szezlong potrzebuje przestrzeni, ma być kropką nad „i”. Nie jest alternatywą dla łóżka, narożnika czy fotela. To taki kaprys i zbytek – odrobina luksusu, która daje nam zupełnie nowe doznania. Pierwotne założenia tego mebla nadawały mu charakter typowo wypoczynkowy dzięki swoim kształtom. Ułożone na nim ciało przybierało pozycję pozwalającą mięśniom zrelaksować się i odprężyć. Szezlong gwarantował tez dobre podparcie dla głowy. Dzisiaj funkcję tego mebla często spełniają wydłużone leżanki, fotele z pufami, służącymi za podnóżki, czy też wieloelementowe narożniki. Tymczasem nowocześni producenci mebli postanowili przywołać szezlongi z historycznej pamięci, przywracając je do łask.

 

Szezlong w dzisiejszym mieszkaniu i nie tylko 

Dobrze – kupiliśmy szezlong, ponieważ stwierdziliśmy, że przestrzeń mieszkania pozwala nam na jego prawdziwą ekspozycję. Teraz musimy zadecydować o tym, gdzie go ustawić. Pomysłów jest wiele. W bardzo dekoracyjnych wnętrzach szezlong może być pięknym dopełnieniem kominka. Ustawiony przy nim pozwoli zrelaksować się nie tylko kojącym ciepłem, ale też nacieszyć oczy widokiem wesoło trzaskającego ognia. Taras i oszklona oranżeria to również dobre miejsca – zwłaszcza wiosną i latem. Po pierwsze – podziwianie panoramy miasta lub ogrodu w pozycji półleżącej może być bardzo inspirujące. Po drugie – zazwyczaj taras i oranżeria są miejscami, w których znajdzie się sporo przestrzeni, pozwalającej na niezaprzeczalne królowanie tego mebla bez przytłaczania go innymi dodatkami.

Pamiętajmy, że szezlongi to meble z duszą – nie ważne czy mamy antyk po babci, czy właśnie kupiliśmy nowoczesną leżankę. Dlatego też warto o niego dbać, by móc cieszyć się jego wygodą przez długi czas.

Piękne szezlongi zarówno w nowoczesnym jak i klasycznym stylu znajdziesz na meble247.pl. Skuś się na odrobinę luksusu!

 

Data dodania: 2014-01-09 22:36:01


Meble247.pl to solidny partner, który zaoferuje Ci najwyższej jakości sofy, fotele, łóżka piętrowe i dziecięce, a także krzesła i meble wypoczynkowe w najniższych cenach!
Skorzystaj z naszych usług już dziś.

CREATED BY Agencja interaktywna Media Project Group